Výhody plastových okien

1. Plastové okná sú jednotkou energetickej účinnosti

Rozhodujúcim faktorom pre energeticky účinnú a finančne výhodnú tepelnú izoláciu je okenný rám. Okenné profily z plastu dosahujú v porovnaní s hliníkovými alebo drevenými oknami lepšie izolačné hodnoty a znižujú teda náklady na energiu spotrebovanú pri vykurovaní. Mimoriadne vysoký úsporný potenciál má potom plastový okenný rám v štandarde pre pasívny dom. Okná pre pasívny dom, možno už dnes za priaznivú cenu vyrobiť z plastových profilov a s použitím dostupného trojitého zasklenia.

2. Plastové okná majú veľmi dobrý pomer cena/výkon

Plastové okná ponúkajú ako pri obstarávaní, tak počas celej doby trvania svojho životného cyklu výrazné finančné úspory. Za drevený rám je potrebné zaplatiť približne o 20-30 % viac než za plastové profily a hliníkové okná sú najdrahšou alternatívou, pretože cena je vyššia o ďalších zhruba 30 %. Vďaka vysokému potenciálu pre úsporu energie, takmer dokonalej údržbe a životnosti presahujúcej 50 rokov možno s plastovými oknami výrazne ušetriť.

3. Plastové okná sa ľahko udržujú

Starostlivosť o kvalitné plastové okná je mimoriadne jednoduchá a nároky na ich údržbu sú minimálne. Oproti tomu napríklad drevené okná vyžadujú každé 2 roky glazúrovanie??? a každých 5 rokov prelakovanie. Moderný plastový granulát je vysoko odolný proti najrôznejším vplyvom počasia a je tiež odolný voči UV žiareniu. Vďaka hladkému povrchu stačí na umytie okenného rámu použiť iba jemný čistiaci roztok. Ďalšie informácie týkajúce sa starostlivosti o plastové okná nájdete na našej informačnej stránke s tipmi pre starostlivosť o plastové okná.

4. Plastové okná majú mimoriadne dlhú životnosť

Oproti dreveným oknám ponúkajú plastové okná veľmi dlhú trvanlivosť. Vysoko kvalitné okná sa vyznačujú veľkou odolnosťou proti skrúteniu a maximálnou funkčnosťou. Vďaka dlhej životnosti presahujúcej 50 rokov sú teda plastové okná výhodnou investíciou a to aj preto, že ich hodnota, a teda hodnota celej nehnuteľnosti s postupom času neklesá.

5. Plastové okná s vynikajúcou ekologickou bilanciou

Plastové okná sú 100% recyklovateľné a významne teda šetria prírodné zdroje. 40 % celosvetovej spotreby plynu a ropy pripadá na vykurovanie a zásobovanie budov energiou, iba 4 % idú na výrobu plastov a z toho iba 1 % na výrobu PVC. Možnosť recyklácie aj dlhá životnosť a minimálne zaťaženie pri výrobe plastových profilov prispieva k ochrane životného prostredia. Plastové okná majú podstatne dlhšiu životnosť ako drevené okná a pri ich výrobe sa spotrebuje výrazne menej energie.

Spoločnosti vyrábajúce plastové okná založili iniciatívu pre recykláciu Rewindo a dobrovoľne sa zaviazali zachovávať zásady udržateľného rozvoja. Stanovili si cieľ recyklovať pokiaľ možno 100 % starých okien, dverných rámov a roliet. Materiál PVC je spracovávaný na granulát a môže byť opakovane použitý až 7x. Tomuto dobrovoľnému záväzku vďačíme tiež za to, že od roku 2015 by sa malo surové PVC vyrábať výhradne s ekologickými stabilizátormi.

Na našich stránkach používame cookies, ktoré nám pomáhajú zefektívniť Vašu prácu s našimi webovými stránkami. Ak zotrváte na stránke bez zmeny nastavení súborov cookie, súhlasíte s ich použitím. Viac informácií